Rekrutacja

Osoba zainteresowana wstąpieniem do SGH Zgrupowanie „Radosław" musi mieć ukończone 18 lat lub przedstawić pisemną zgodę rodzica (opiekuna). Kandydat na członka naszej grupy powinien wykazać się przynajmniej podstawową znajomością historii Powstania Warszawskiego oraz Polskiego Państwa Podziemnego. Podstawą zakwalifikowania się do grupy jest rozmowa wstępna z dowództwem. Pierwszym etapem dla każdego chętnego jest 3-miesięczny okres próbny, podczas którego odbędzie się szkolenie w zakresie musztry i regulaminu wojskowego. W tym czasie należy również skompletować podstawowe umundurowanie. Kandydat staje się pełnoprawnym członkiem grupy po zapoznaniu się i zaakceptowaniu statutu oraz regulaminu wewnętrznego grupy, a także zdaniu egzaminu z wiedzy podstawowej, po okresie próbnym. Należy podkreślić, iż w naszej grupie nie ma miejsca dla osób niepoważnie traktujących naszą działalność, dla których podstawowym celem uczestnictwa w SGH Zgrupowanie „Radosław" jest zabawa w wojnę. Każdy członek naszej grupy musi utożsamiać się z ideami jakie przyświecały żołnierzom Armii Krajowej walczącym za wolną i niepodległą Polskę.
 
Umundurowanie i wyposażenie
 
Grupa przyjęła zasadę jednolitego umundurowania, czyli panterki i czapki Waffen SS takie jak zdobyte w 1944 roku przez Zgrupowanie „Radosław” w magazynach na Stawkach. Pozostałe elementy umundurowania i wyposażenia każdy członek grupy kompletuje we własnym zakresie. Istnieje tu dosyć duża dowolność. W przypadku mundurów można używać części wyposażenia polskiego i niemieckiego od 1939 roku lub pochodzącego ze zrzutów angielskich, zaś garderoba cywilna powinna nawiązywać swoim krojem do ubrań noszonych w 1944 r. Ponosząc naprawdę niewielkie koszty (w porównaniu z innymi okresami historycznymi) można łatwo wyposażyć się w podstawowe elementy umundurowania i wyposażenia. Nie można zapominać, że założenie biało-czerwonej opaski na rękaw panterki lub na hełm, oraz przypięcie do czapki orzełka, jest ogromnym zobowiązaniem względem historii i żołnierzy Armii Krajowej.
 
Uzbrojenie
 
W doborze kopii broni strzeleckiej krótkiej i długiej istnieje duży wybór. Na rynku znajduje się sporo replik broni historycznej. Dopuszczalne są wszystkie modele broni używanej w Powstaniu Warszawskim, czyli przede wszystkim broń polska sprzed 1939 roku, broń zdobyczna niemiecka, broń ze zrzutów - brytyjska, amerykańska i rosyjska – a także broń konspiracyjna.
 
Zgłoszenie
 
Kandydatów prosimy o pobranie, wypełnienie i przesłanie ankiety rekruckiej (dostępnej tutaj).

Ostatnie galerie