Uroczystości upamiętniające Wojtka Zalewskiego ps. Orzeł Biały

Uroczystości upamiętniające Wojtka Zalewskiego ps. Orzeł Biały

Dnia 21 sierpnia o godzinie 18:00 przy ulicy Pereca 9 nasze stowarzyszenie weźmie udział w uroczystości pod tablicą poświęconą jedenastoletniemu Wojtusiowi Zalewskiemu ps. Orzeł Biały, jednemu z najdzielniejszych łączników Powstania Warszawskiego.

Wojtek Zalewski był najmłodszym żołnierzem grupy szturmowej st. sierż. „Grzesia”. W oddziale służył od pierwszych chwil walki. Wzbudził podziw wśród starszych żołnierzy, gdy 2 sierpnia 1944 r. przedarł się przez linie niemieckie na teren silnie obsadzonego Dworca Głównego. Po trzech godzinach obserwacji powrócił z meldunkiem o siłach, rodzaju uzbrojenia i ugrupowaniu wrogich oddziałów. 15 sierpnia, sobie tylko znanymi przejściami, wyprowadził z okrążenia pluton st. sierż. „Grzesia”. Za tę akcję miał zostać podany przez dowódcę batalionu kpt. „Lecha Grzybowskiego” do odznaczenia Krzyżem Walecznych, którym prawdopodobnie nie został wyróżniony.

Poległ w rejonie koszar policji na ul. Ciepłej, gdy biegł z meldunkiem od st. sierż. „Grzesia”. Pod ogniem niemieckim jego ciało zostało wyciągnięte przez towarzyszy broni – scena ta została uwieczniona przez filmowców z ekipy BIP KG AK. Powstańczy pogrzeb „Orła Białego” odbył się na podwórzu domu przy ul. Ceglanej 3.

https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/wojciech-zalewski,51173.html