3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło pierwsze egzekucje polskich oficerów

3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło pierwsze egzekucje polskich oficerów

3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło pierwsze egzekucje polskich oficerów, przetrzymywanych w obozie w Kozielsku. Niczego niespodziewających się Polaków przewożono do Katynia, gdzie następnie – strzałem w tył głowy – mordowano. Przez kolejne dni, Rosjanie rozstrzelali łącznie 4.404 jeńców z Kozielska.

Równocześnie, od 4 i 5 kwietnia NKWD rozpoczęło likwidację Polaków przebywających w obozach w Starobielsku i Ostaszkowie. 3.896 jeńców ze Starobielska rozstrzelano w Charkowie – w siedzibie NKWD, a ciała grzebano w podmiejskich Piatichatkach. 6.287 Polaków przetrzymywanych w Ostaszkowie zamordowano w Kalininie (obecnie Twer) w gmachu NKWD. Ciała pochowano w miejscowości Miednoje.

Oprócz rozstrzelanych 14.587 oficerów i przedstawicieli służb mundurowych wymordowano również ponad 7.000 polskich więźniów aresztowanych przez Związek Radziecki po napaści na Polskę. Większość z nich stanowili działacze tworzących się konspiracyjnych organizacji, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy oraz inni więźniowie „społecznie niebezpieczni”, z punktu widzenia rosyjskich służb.

XII Katyński Marsz Cieni wyruszy już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia o godzinie 15:00, spod Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wspólnie oddajmy hołd pomordowanym Polakom na Wschodzie.

Cześć Ich Pamięci!

Fot. Zdjęcie spętanych rąk jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej (Źródło: Muzeum Katyńskie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Komentarz przed opublikowaniem musi być zatwierdzony przez Administratora.