XII Katyński Marsz Cieni

XII Katyński Marsz Cieni

XII Katyński Marsz Cieni to milczący hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Wśród zgładzonych z rąk NKWD żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej, znaleźli się także lekarze, duchowni, urzędnicy, kolejarze, nauczyciele, inżynierowie i literaci… Chcemy pokazać, że nasze milczenie podczas Marszu jest jak krzyk o ich pamięć. Choć zostali zamordowani w 1940 roku, prawda o tej zagładzie przestała być oficjalnie zakłamywana dopiero po 1989r.

Zapraszamy Was do uczestnictwa w tegorocznym XII Katyńskim Marszu Cieni, który odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia 2019 roku w Warszawie o godz. 15.00 i rozpocznie się wymarszem spod Muzeum Wojska Polskiego. Wzorem lat poprzednich, zbiórka uczestników (rekonstruktorów) zorganizowana będzie na dziedzińcu Muzeum od godziny 13.00.

Tak jak co roku od dwunastu lat, wspólnie oddamy symboliczny hołd wszystkim Polakom pomordowanym w tzw. Zbrodni Katyńskiej z rąk sowieckich oprawców. Będziemy szli w milczeniu, ze ściśniętym gardłem przez Warszawę. Marsz nie ma charakteru politycznego, ma wymiar historyczny.

Trasa Marszu:
Muzeum Wojska Polskiego – Rondo de Gaulle’a – Trakt Królewski – Plac Zamkowy – ul. Świętojańska – Rynek Starego Maista – ul. Nowomiejska – ul. Freta – ul. Długa – Plac Krasińskich – ul. Bonifraterska – ul. Muranowska – Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Po marszu dla wszystkich rekonstruktorów uczestniczących w wydarzeniu, przewidziany będzie ciepły posiłek.

Nie zwracamy kosztów dojazdu, ani nie płacimy żołdu. Udział jest dobrowolny.

Tak jak w poprzednich latach, Marsz poprzedzi uroczysta Msza Św. w intencji zamordowanych przez Sowietów polskich żołnierzy. Szczegóły dotyczące mszy podamy wkrótce.

Jeżeli jesteście zainteresowani udziałem w tegorocznym Marszu i razem z nami chcielibyście nieść Cienie pomordowanych oraz zapalić im imienny znicz – poniżej przypominamy podstawowe informacje:

1. Wymarsz odbędzie się spod Muzeum Wojska Polskiego o godzinie 15.00. Zbiórka dla rekonstruktorów o godzinie 13.00 na dziedzińcu Muzeum, gdzie odbędzie się odprawa oraz wydawanie imiennych intencji. Prosimy o szybkie zgłaszanie się w punktach rejestracji na miejscu zbiórki.
2. Zapisy grup oraz intencji imiennych zbieramy do 29 marca. Jeśli zgłosicie się do nas po tym terminie, może zaistnieć sytuacja, w której nie będziecie mogli złożyć imiennej intencji, bądź nie otrzymacie wyżywienia, dlatego prosimy o przestrzeganie tych terminów.
3. Zapisy dla kobiet i dzieci chcących odegrać role rodzin pomordowanych Polaków, zbieramy do 22 marca
4. Zgłoszeń należy dokonywać mailowo na adres: kontakt@radoslaw44.pl.

5. Każde zgłoszenie, przesłane w formularzu zgłoszeniowym, musi zawierać:
• Nazwę grupy ( lub imię i nazwisko osoby prywatnej)
• Odtwarzaną formację
• Listę zgłaszanych osób
• Listę zgłaszanych intencji
• Imię i nazwisko dowódcy – osoby decyzyjnej
• Numer telefonu do kontaktu
• W przypadku pań oraz młodzieży – zdjęcie prezentowanej sylwetki

Przypominamy, że zgłoszenia te obowiązują wyłącznie osoby, które są zainteresowane odwzorowaniem w trakcie Marszu sylwetek oficerów i podoficerów żołnierzy wszystkich służb i rodzajów broni Wojska Polskiego 1939 r., Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej, a także formacji NKWD oraz osób cywilnych według mody lat 30-tych, właściwej dla klasy społecznej – kadry oficerskiej i urzędników II RP.

Wszelkie pytania można kierować do koordynatora Marszu – p. Jarka Wróblewskiego: jarekwroblewski@op.pl bądź do Artura Zahorskiego i Piotrka Wierzbickiego (sgh.radoslaw44@gmail.com oraz kontakt@radoslaw44.pl).

Czekamy na Was!

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY – XII KATYŃSKI MARSZ CIENI – DO POBRANIA

REGULAMIN XII KATYŃSKIEGO MARSZU CIENI

Dodaj komentarz